Ju-jitsu je borilna veščina, ki prihaja z Japonske, njeni začetki pa segajo v 16. stoletje. V neposrednem prevodu pomeni ju-jitsu pomeni MEHKA VEŠČINA, kar simbolizira njeno osnovno načelo – POPUSTI DA ZMAGAŠ.
Na začetku se je veščina razvijala predvsem v militaristične namene cesarjeve vojske in samurajev, kar ji je dalo precej negativen pomen, ki je v 19. stoletju pripeljal skoraj do pozabe takšnega sistema
samoobrambe.
V 19.stoletju se je ju-jitsu razširil v Evropo in Ameriko, kot učinkovita metoda obrambe za potrebe vojske in policije. V drugi polovici 20. stoletja pa je začela prodirati tudi do civilnega prebivalstva. K temu je vsekakor pripomogla uvedba tekmovalnega sistema, ki je naredil ju-jitsu zanimivejši in atraktivnejši.


Danes predstavlja ju-jitsu učinkovit sistem samoobrambe, ki povdarja prilagajanje sile in stopnjevanje nevarnosti tehnik glede na napad. Namen ju-jitsa je da da se napada ubranimo pri tem pa napadalcu prizadanemo najmanjše možne posledice. Zaradi svoje kompleksnost so v ju-jitsu vključene:
- tehnike padanja,
- tehnike metov,
- tehnike v parterju,
- tehnike vzvodnih in transportnih prijemov,
- tehnike udarcev, brc in blokad,
- tehnike obramb pred oboroženimi in neoboroženimi napadalci ter
- ju-jitsu kate.
Kot šport je ju-jitsu v Sloveniji danes predstavljen s tremi tekmovalnimi sistemi:
- športne borbe
- duo sistem (prikazi samoobrambnih tehnik)
- prikazne tehnike;
in preko tekmovanj povezuje klube in države na mednarodni, evropski in svetovni ravni.